Вајсбах (Тирингија)

Координати: 50°48′46″N 11°47′20″E / 50.81278° СГШ; 11.78889° ИГД / 50.81278; 11.78889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вајсбах
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Вајсбах (Тирингија) во рамките на Германија
Вајсбах (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хигеланд/Телер
Градоначалник Ханс-Јирген Либшер
Основни податоци
Површина 5,29 км2
Надм. височина 240 м
Население 115 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036426
Портал www.huegelland-taeler.de
Местоположба на Вајсбах во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°48′46″N 11°47′20″E / 50.81278° СГШ; 11.78889° ИГД / 50.81278; 11.78889

Вајсбах (германски: Weißbach) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа во југоисточниот дел на округот Зале-Холцланд и се граничи со соседниот округ Зале-Орла. Се наоѓа во долина на потокот Вајсбахес.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]