Фрауенприсниц

Координати: 51°1′2″N 11°44′2″E / 51.01722° СГШ; 11.73389° ИГД / 51.01722; 11.73389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фрауенприсниц
Поглед на замокот
Поглед на замокот
Поглед на замокот
Фрауенприсниц во рамките на Германија
Фрауенприсниц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Дорнбург-Камбург
Месни единици 4
Градоначалник Јирген Хофман
Основни податоци
Површина 18,48 км2
Надм. височина 320 м
Население 817 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07774
Повик. бр. 036421
Портал www.stadt-camburg.de
Местоположба на Фрауенприсниц во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 51°1′2″N 11°44′2″E / 51.01722° СГШ; 11.73389° ИГД / 51.01722; 11.73389

Фрауенприсниц (германски: Frauenprießnitz) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Фрауенприсниц се наоѓа североисточно од градот Јена.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината припаѓаат местата Клајнприсниц, Родамојшел и Шлојскау.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]