Гезен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гезен
Гезен is located in Германија
Гезен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Ајзенберг
Градоначалник Манфред Бертел
Основни податоци
Површина 3,13 км2
Надм. височина 321 м
Население 192 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07607
Повик. бр. 036691
Портал www.stadt-eisenberg.de
Местоположба на Гезен во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Координати 50°59′32″N 11°52′34″E / 50.99222° СГШ; 11.87611° ИГД / 50.99222; 11.87611Координати: 50°59′32″N 11°52′34″E / 50.99222° СГШ; 11.87611° ИГД / 50.99222; 11.87611

Гезен (германски: Gösen) — општина во округот Зале-Холцланд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)