Петерсберг (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петерсберг
Поглед на селото
Поглед на селото
Поглед на селото
Петерсберг (Тирингија) во рамките на Германија
Петерсберг (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Градоначалник Вилма Кунце
Основни податоци
Површина 8,37 км2
Надм. височина 250 м
Население 287 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07616
Повик. бр. 036691
Портал www.stadt-eisenberg.de
Местоположба на Петерсберг во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°59′5″N 11°50′3″E / 50.98472° СГШ; 11.83417° ИГД / 50.98472; 11.83417Координати: 50°59′5″N 11°50′3″E / 50.98472° СГШ; 11.83417° ИГД / 50.98472; 11.83417

Петерсберг (германски: Petersberg) — општина во округот Зале-Холцланд, во Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Петерсберг се наоѓа во долината на Ветау.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината припаѓаат местата Петерсберг, Аубиц и Кишлиц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]