Штатрода

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штатрода
Stadtroda.jpg
Грб на Штатрода
Штатрода is located in Германија
Штатрода
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Градски единици 2
Градоначалник Харалд Крамер (ДХС)
Основни податоци
Површина 16,81 км2
Надм. височина 200 м
Население 6.646 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 395 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07641–07646
Повик. бр. 036428
Портал www.stadtroda.de
Местоположба на градот Штатрода во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Координати 50°51′0″N 11°44′0″E / 50.85000° СГШ; 11.73333° ИГД / 50.85000; 11.73333Координати: 50°51′0″N 11°44′0″E / 50.85000° СГШ; 11.73333° ИГД / 50.85000; 11.73333

Штатрода (германски: Stadtroda, Рода до 1925) е град во округот Зале-Холцланд, во Тирингија, Германија. Штатрода се наоѓа на реката Рода, притока на Зале.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)