Квирла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Квирла
Место во Штатрода
Поглед на местото
Поглед на местото
Квирла is located in Германија
Квирла
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општина Штатрода
Основни податоци
Површина 4,07 км2
Надм. височина 290 м
Население 504  (31 декември 2017)
 - Густина 124 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036428
Портал www.stadtroda.de
Координати 50°51′49″N 11°46′2″E / 50.86361° СГШ; 11.76722° ИГД / 50.86361; 11.76722Координати: 50°51′49″N 11°46′2″E / 50.86361° СГШ; 11.76722° ИГД / 50.86361; 11.76722

Квирла (германски: Quirla) — село и поранешна општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Штатрода.

Географија[уреди | уреди извор]

Квирла се наоѓа непосредно на излезот Штатрода на автопатот А4.

Соседни места се Рутерсдорф-Лочен на север, Болберг и Мерсдорф на исток, Мекерн и Тиса на југ, како и Штатрода на запад.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]