Прејди на содржината

Валпернхајн

Координати: 51°1′N 11°57′E / 51.017° СГШ; 11.950° ИГД / 51.017; 11.950
Од Википедија — слободната енциклопедија
Валпернхајн
Улица во местото
Улица во местото
Улица во местото
Валпернхајн во рамките на Германија
Валпернхајн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хајделанд-Елстертал-Шкелен
Градоначалник Гинтер Вајман
Основни податоци
Површина 4,74 км2
Надм. височина 260 м
Население 170 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07613
Повик. бр. 036691
Портал www.walpernhain.de
Местоположба на Валпернхајн во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 51°1′N 11°57′E / 51.017° СГШ; 11.950° ИГД / 51.017; 11.950

Валпернхајн (германски: Walpernhain) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа источно од автопатот А9.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Хајделанд во округот Зале-Холцланд, како и Остерфелд и Дројсиг во округот Бургенланд во Саксонија-Анхалт.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]