Јеналебниц

Координати: 50°56′56″N 11°41′31″E / 50.94889° СГШ; 11.69194° ИГД / 50.94889; 11.69194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јеналебниц
Поглед на селото
Поглед на селото
Поглед на селото
Јеналебниц во рамките на Германија
Јеналебниц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Дорнбург-Камбург
Градоначалник Јоаким Гајер
Основни податоци
Површина 3,94 км2
Надм. височина 208 м
Население 162 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07751
Повик. бр. 03641
Портал www.dornburg-saale.de
Местоположба на Јеналебниц во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°56′56″N 11°41′31″E / 50.94889° СГШ; 11.69194° ИГД / 50.94889; 11.69194

Јеналебниц (германски: Jenalöbnitz) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Голмсдорф на северозапад, Лебершиц на север, Грајчен на североисток, градот Биргел на исток, Грослебихау на југ, како и безокружниот град Јена на запад.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]