Бад Клостерлаусниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бад Клостерлаусниц
Црквата во местото
Црквата во местото
Грб на Бад Клостерлаусниц
Бад Клостерлаусниц is located in Германија
Бад Клостерлаусниц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Градоначалник Габриеле Клоц
Основни податоци
Површина 16,59 км2
Надм. височина 320 м
Население 3.399 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 205 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07639
Повик. бр. 036601
Портал www.bad-klosterlausnitz.de
Местоположба на Бад Клостерлаусниц во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Координати 50°55′0″N 11°52′0″E / 50.91667° СГШ; 11.86667° ИГД / 50.91667; 11.86667Координати: 50°55′0″N 11°52′0″E / 50.91667° СГШ; 11.86667° ИГД / 50.91667; 11.86667

Бад Клостерлаусниц (германски: Bad Klosterlausnitz) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа покрај градот Хермсдорф, сместено во Тириншки Холцланд.

Бад Клостерлаусниц се наоѓа помеѓу долините на Зале на запад и Вајсе Елстер на исток.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Бобек, градот Хермсдорф, Шлајфрајзен, Таутенхајн, Валдек и Вајсенборн во округот Зале-Холцланд, како и Крафтсдорф во округот Грајц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]