Зерба

Координати: 50°56′36″N 11°48′46″E / 50.94333° СГШ; 11.81278° ИГД / 50.94333; 11.81278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зерба
Поглед на селото
Поглед на селото
Поглед на селото
Зерба во рамките на Германија
Зерба
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Месни единици 3
Градоначалник Хајнц Хебенштрајт
Основни податоци
Површина 7,07 км2
Надм. височина 300 м
Население 717 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 101 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07616
Повик. бр. 036691
Портал www.bad-klosterlausnitz.de
Местоположба на Зерба во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°56′36″N 11°48′46″E / 50.94333° СГШ; 11.81278° ИГД / 50.94333; 11.81278

Зерба (германски: Serba) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Зерба се наоѓа источно од градот Биргел и западно од автопатот А9.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Покрај Зерба се наоѓаат и местата Троц и Кленгел.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]