Шајдиц

Координати: 50°54′18″N 11°45′15″E / 50.90500° СГШ; 11.75417° ИГД / 50.90500; 11.75417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шајдиц
Поглед на селото
Поглед на селото
Поглед на селото
Шајдиц во рамките на Германија
Шајдиц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Градоначалник Уве Апелт
Основни податоци
Површина 1,68 км2
Надм. височина 280 м
Население 55 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036692
Портал www.bad-klosterlausnitz.de
Местоположба на Шајдиц во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°54′18″N 11°45′15″E / 50.90500° СГШ; 11.75417° ИГД / 50.90500; 11.75417

Шајдиц (германски: Scheiditz) — општина во округот Зале-Холцланд, во Тирингија, Германија. Општината е втора најмала во Тирингија по Клајнбокедра.

Географија[уреди | уреди извор]

Шајдиц се наоѓа во северниот дел на Тириншки Холцланд, во тесна долина на Глајзе недалеку од Биргел. Следен голем град е Јена оддалечен 12 километри западно од Шајдиц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]