Целниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Целниц
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Целниц
Целниц во рамките на Германија
Целниц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Зидлихес Залетал
Градоначалник Ингрид Хелмке
Основни податоци
Површина 4,20 км2
Надм. височина 229 м
Население 942 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 224 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07751
Повик. бр. 03641
Портал www.zoellnitz.de
Местоположба на Целниц во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°52′11″N 11°38′39″E / 50.86972° СГШ; 11.64417° ИГД / 50.86972; 11.64417Координати: 50°52′11″N 11°38′39″E / 50.86972° СГШ; 11.64417° ИГД / 50.86972; 11.64417

Целниц (германски: Zöllnitz) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Целниц се наоѓа непосредно на југ од безокружниот град Јена. На исток е опкружен од општината Ласдорф, на запад од општината Зулца, на југ од општината Гросбокедра.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]