Клајнојтерсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клајнојтерсдорф
Поглед на местото
Поглед на местото
Грб на Клајнојтерсдорф
Клајнојтерсдорф is located in Германија
Клајнојтерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Зидлихес Залетал
Градоначалник Клаус Ширмер
Основни податоци
Површина 5,52 км2
Надм. височина 178 м
Население 353 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07768
Повик. бр. 036424
Портал www.vg-suedliches-saaletal.de
Местоположба на Клајнојтерсдорф во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Координати 50°47′0″N 11°35′0″E / 50.78333° СГШ; 11.58333° ИГД / 50.78333; 11.58333Координати: 50°47′0″N 11°35′0″E / 50.78333° СГШ; 11.58333° ИГД / 50.78333; 11.58333

Клајнојтерсдорф (германски: Kleineutersdorf) — општина во округот Зале-Холцланд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]