Прејди на содржината

Валдек (Тирингија)

Координати: 50°54′45″N 11°46′58″E / 50.91250° СГШ; 11.78278° ИГД / 50.91250; 11.78278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Валдек
Улица во селото
Улица во селото
Улица во селото
Валдек (Тирингија) во рамките на Германија
Валдек (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Градоначалник Роланд Паниц (ДХС)
Основни податоци
Површина 8,01 км2
Надм. височина 340 м
Население 225 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036692
Портал www.bad-klosterlausnitz.de
Местоположба на Валдек во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°54′45″N 11°46′58″E / 50.91250° СГШ; 11.78278° ИГД / 50.91250; 11.78278

Валдек (германски: Waldeck) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија

[уреди | уреди извор]

Валдек се наоѓа опкружен од шума и од местата Алберсдорф и Бобек.

Соседни општини

[уреди | уреди извор]

Соседни општини се градот Биргел на запад и на север, Зерба и градот Шкелен на североисток, Бад Клостерлаусниц на исток, како и Бобек и Алберсдорф на југ.

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]