Требниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Требниц
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Требниц во рамките на Германија
Требниц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хигеланд/Телер
Градоначалник Волфганг Фидлер (ДХС)
Основни податоци
Површина 2,14 км2
Надм. височина 205 м
Население 453 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 212 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036428
Портал www.huegelland-taeler.de
Местоположба на Требниц во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°50′20″N 11°43′44″E / 50.83889° СГШ; 11.72889° ИГД / 50.83889; 11.72889Координати: 50°50′20″N 11°43′44″E / 50.83889° СГШ; 11.72889° ИГД / 50.83889; 11.72889

Требниц (германски: Tröbnitz) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Хигеланд/Телер.

Географија[уреди | уреди извор]

Требниц се наоѓа јужно од градот Штатрода во долината на реката Рода.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]