Хигеланд/Телер

Координати: 50°50′20″N 11°43′44″E / 50.83889° СГШ; 11.72889° ИГД / 50.83889; 11.72889
Од Википедија — слободната енциклопедија

Хигеланд/Телер (германски: Hügelland/Täler) — општинска заедница во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Требниц.

Општинската заедница Хигеланд/Телер се состои од следниве општини:

 1. Бремсниц
 2. Ајнеборн
 3. Гајзенхајн
 4. Гнојс
 5. Гросбокедра
 6. Карлсдорф
 7. Клајнбокедра
 8. Клајнеберсдорф
 9. Липерсдорф-Ердмансдорф
 10. Мојзебах
 11. Обербодниц
 1. Отендорф
 2. Рателсдорф
 3. Раусдорф
 4. Рентендорф
 5. Таутендорф
 6. Тиса
 7. Трокенборн-Волферсдорф
 8. Требниц
 9. Унтербодниц
 10. Валтерсдорф
 11. Вајсбах

50°50′20″N 11°43′44″E / 50.83889° СГШ; 11.72889° ИГД / 50.83889; 11.72889