Зилбиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зилбиц
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Зилбиц
Зилбиц во рамките на Германија
Зилбиц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хајделанд-Елстертал-Шкелен
Месни единици 2
Градоначалник Зилвио Мал
Основни податоци
Површина 11,2 км2
Надм. височина 187 м
Население 636 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07613
Повик. бр. 036693
Портал www.heidelandelstertal.de
Местоположба на Зилбиц во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°57′N 12°0′E / 50.950° СГШ; 12.000° ИГД / 50.950; 12.000Координати: 50°57′N 12°0′E / 50.950° СГШ; 12.000° ИГД / 50.950; 12.000

Зилбиц (германски: Silbitz) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местото Зилбиц се наоѓа на источниот брег на Вајсе Елстер.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Кросен на Елстер, градот Ајзенберг, Хартмансдорф, Рауда и Таутенхајн во округот Зале-Холцланд, градот Бад Кестриц и Кашвиц во округот Грајц, безокружниот град Гера, како и општината Ветерцојбе во округот Бургенланд во Саксонија-Анхалт.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од Зилбиц и Зајфартсдорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]