Санкт Ганглоф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Санкт Ганглоф
Поглед на местото
Поглед на местото
Грб на Санкт Ганглоф
Санкт Ганглоф is located in Германија
Санкт Ганглоф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хермсдорф
Градоначалник Франк Видерхефт
Основни податоци
Површина 9,41 км2
Надм. височина 330 м
Население 1.174 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 125 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07629
Повик. бр. 036606
Портал www.vg-hermsdorf.de
Местоположба на Санкт Ганглоф во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Координати 50°51′0″N 11°54′0″E / 50.85000° СГШ; 11.90000° ИГД / 50.85000; 11.90000Координати: 50°51′0″N 11°54′0″E / 50.85000° СГШ; 11.90000° ИГД / 50.85000; 11.90000

Санкт Ганглоф (германски: Sankt Gangloff) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Санкт Ганглоф се наоѓа во Тириншки Холцланд на патот кон Гера. Низ местото тече потокот Фишбах.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Ајнеборн, Липерсдорф-Ердмансдорф, Мерсдорф, Отендорф, Рајхенбах, Шлајфрајзен и Таутендорф во округот Зале-Холцланд, како и Крафтсдорф и Линденкројц во округот Грајц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]