Крафтсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крафтсдорф
Грб на Крафтсдорф
Крафтсдорф is located in Германија
Крафтсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Градоначалник Бернхард Бројнер
Основни податоци
Површина 41 км2
Надм. височина 270 м
Население 3.730 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 91 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07586
Повик. бр. 036606
Портал www.kraftsdorf.de
Местоположба на Крафтсдорф во рамките на округот Грајц
Карта
Координати 50°52′33″N 11°54′50″E / 50.87583° СГШ; 11.91389° ИГД / 50.87583; 11.91389Координати: 50°52′33″N 11°54′50″E / 50.87583° СГШ; 11.91389° ИГД / 50.87583; 11.91389

Крафтсдорф (германски: Kraftsdorf) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Црква во Крафтсдорф

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)