Обербодниц

Координати: 50°48′42″N 11°39′32″E / 50.81167° СГШ; 11.65889° ИГД / 50.81167; 11.65889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Обербодниц
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Обербодниц во рамките на Германија
Обербодниц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хигеланд/Телер
Градоначалник Штефен Фајнд
Основни податоци
Површина 6,43 км2
Надм. височина 270 м
Население 230 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036424
Портал www.huegelland-taeler.de
Местоположба на Обербодниц во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°48′42″N 11°39′32″E / 50.81167° СГШ; 11.65889° ИГД / 50.81167; 11.65889

Обербодниц (германски: Oberbodnitz) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Обербодниц се наоѓа пет километри источно од Кала.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]