Липерсдорф-Ердмансдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Липерсдорф-Ердмансдорф
Селската црква на Липерсдорф
Селската црква на Липерсдорф
Селската црква на Липерсдорф
Липерсдорф-Ердмансдорф во рамките на Германија
Липерсдорф-Ердмансдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хигеланд/Телер
Месни единици 2
Градоначалник Јохен Зис
Основни податоци
Површина 9,97 км2
Надм. височина 230 м
Население 441 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036426
Портал www.huegelland-taeler.de
Местоположба на Липерсдорф-Ердмансдорф во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°50′0″N 11°47′30″E / 50.83333° СГШ; 11.79167° ИГД / 50.83333; 11.79167Координати: 50°50′0″N 11°47′30″E / 50.83333° СГШ; 11.79167° ИГД / 50.83333; 11.79167

Липерсдорф-Ердмансдорф (германски: Lippersdorf-Erdmannsdorf) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во долината на Рода.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]