Прејди на содржината

Наусниц

Координати: 50°56′28″N 11°43′45″E / 50.94111° СГШ; 11.72917° ИГД / 50.94111; 11.72917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Наусниц
Поглед на селото
Поглед на селото
Поглед на селото
Грб на Наусниц
Наусниц во рамките на Германија
Наусниц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Градоначалник Бербел Бауер
Основни податоци
Површина 1,42 км2
Надм. височина 220 м
Население 82 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07616
Повик. бр. 036692
Портал www.stadt-buergel.de
Местоположба на Наусниц во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°56′28″N 11°43′45″E / 50.94111° СГШ; 11.72917° ИГД / 50.94111; 11.72917

Наусниц (германски: Nausnitz) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Наусниц се наоѓа во источниот дел на Тирингија, околу 300 метри северно до патот Б7. Местото се наоѓа околу три километри источно од градот Биргел.

Соседни места[уреди | уреди извор]

Соседни места се градот Грајчен кај Биргел и Поксдорф на север, како и градот Биргел на југ.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]