Рателсдорф (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рателсдорф
Рателсдорф (Тирингија) is located in Германија
Рателсдорф (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хигеланд/Телер
Градоначалник Јирген Мајнхарт
Основни податоци
Површина 3,65 км2
Надм. височина 280 м
Население 75 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036426
Портал www.huegelland-taeler.de
Местоположба на Рателсдорф во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Координати 50°48′49″N 11°46′23″E / 50.81361° СГШ; 11.77306° ИГД / 50.81361; 11.77306Координати: 50°48′49″N 11°46′23″E / 50.81361° СГШ; 11.77306° ИГД / 50.81361; 11.77306

Рателсдорф (германски: Rattelsdorf) — општина во округот Зале-Холцланд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)