Вајсенборн (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вајсенборн
Поглед на селото
Поглед на селото
Поглед на селото
Вајсенборн (Тирингија) во рамките на Германија
Вајсенборн (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Градоначалник Кристијане Пуцер
Основни податоци
Површина 10,13 км2
Надм. височина 342 м
Население 1.147 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 113 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07639
Повик. бр. 036601
Портал www.weissenborn-thueringen.de
Местоположба на Вајсенборн во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°55′18″N 11°52′50″E / 50.92167° СГШ; 11.88056° ИГД / 50.92167; 11.88056Координати: 50°55′18″N 11°52′50″E / 50.92167° СГШ; 11.88056° ИГД / 50.92167; 11.88056

Вајсенборн (германски: Weißenborn) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Вајсенборн се наоѓа североисточно од раскрсницата Хермсдорфер Кројц, на која се сретнуваат автопатите А4 и А9.

Недалеку од раскрсницата се наоѓа градот Хермсдорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]