Кала (Германија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кала (Германија)

Kahla

Кала во зима
Кала во зима
Кала во зима
Грб на Кала (Германија)
Кала (Германија) во рамките на Германија
Кала (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Градоначалник Јан Шенфелд
Основни податоци
Површина 7,89 км2
Надм. височина 177 м
Население 6.756 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 856 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07764–07768
Повик. бр. 036424
Портал www.kahla.de
Местоположба на градот Кала (Германија) во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°48′3″N 11°35′15″E / 50.80083° СГШ; 11.58750° ИГД / 50.80083; 11.58750Координати: 50°48′3″N 11°35′15″E / 50.80083° СГШ; 11.58750° ИГД / 50.80083; 11.58750

Кала (германски: Kahla) — мал град во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа на реката Зале, 14 километри јужно од безокружниот град Јена.

Градот претставува административно седиште на општинската заедница Зидлихес Залетал, иако самиот град не е член на заедницата.

Географија[уреди | уреди извор]

Кала се протега на височина помеѓу 160 и 180 метри.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Алтенберга, Бибра, Гросојтерсдорф, Гроспиршиц, Клајнојтерсдорф, Линдиг, Шепс и Зајтенрода.

Политика[уреди | уреди извор]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Градскиот совет на градот Кала се состои од 20 членови. Според последните општински избори на 26 мај 2019 година биле добиени следниве резултати:[2]

Партија / Лита Места Удел
Die Linke 5 24,1 %
CDU 3 15,2 %
SPD 2 11,7 %
Слободни гласачи Кала 9 43,5 %
BIG* 1 05,6 %

* Граѓанска иницијатива Холцланд

Градоначалник[уреди | уреди извор]

Градоначалник на Кала од април 2018 година е Јан Шенфелд.

Десен екстремизам[уреди | уреди извор]

Кала важи за упориште на крајната десница и неонацизмот во Тирингија. Неонацистите поседуваат повеќе објекти во градот.[3][4][5]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Кала е збратимен со следниве градови:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. Thüringer Landesamt für Statistik. „Wahlen in Thüringen, Gemeinderatswahl 2019 in Thüringen, Stadt Schwarzatal“. Посетено на 2019-08-21.
  3. Claus Peter Müller (2013-05-14). „Die Drehbücher der Rechtsextremen“. FAZ.net. Посетено на 2017-04-20.
  4. „Neue Nazihochburg Kahla“. planet-wissen.de. 1981-10-08. Архивирано од изворникот на 2017-04-21. Посетено на 2017-04-20.
  5. „Auf Achse entlang der „Heil-Hitler-Straße". vice.com. Посетено на 2017-04-20.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]