Хумелсхајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хумелсхајн
Грб на Хумелсхајн
Хумелсхајн is located in Германија
Хумелсхајн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Зидлихес Залетал
Градоначалник Манфред Тајхман
Основни податоци
Површина 17,57 км2
Надм. височина 340 м
Население 608 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07768
Повик. бр. 036424
Портал www.vg-suedliches-saaletal.de
Местоположба на Хумелсхајн во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Координати 50°46′1″N 11°37′47″E / 50.76694° СГШ; 11.62972° ИГД / 50.76694; 11.62972Координати: 50°46′1″N 11°37′47″E / 50.76694° СГШ; 11.62972° ИГД / 50.76694; 11.62972

Хумелсхајн (германски: Hummelshain) — општина во округот Зале-Холцланд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)