Прејди на содржината

Нојштат на Орла

Координати: 50°44′N 11°45′E / 50.733° СГШ; 11.750° ИГД / 50.733; 11.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојштат
Градско собрание на Нојштат на Орла
Градско собрание на Нојштат на Орла
Градско собрание на Нојштат на Орла
Грб на Нојштат
Нојштат на Орла во рамките на Германија
Нојштат на Орла
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Градоначалник Артур Хофман (независен)
Основни податоци
Површина 36,52 км2
Надм. височина 300 м
Население 9.095 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 249 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07806
Повик. бр. 036481
Портал www.neustadtanderorla.de
Местоположба на градот Нојштат во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°44′N 11°45′E / 50.733° СГШ; 11.750° ИГД / 50.733; 11.750

Нојштат на Орла (германски: Neustadt an der Orla) — град во округот Зале-Орла, во Тирингија. Се наоѓа на малата река Орла, 17 километри северно од Шлајц и 25 километри југоисточно од Јена.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)