Отендорф (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Отендорф
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Отендорф (Тирингија) во рамките на Германија
Отендорф (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хигеланд/Телер
Градоначалник Волфганг Бауер
Основни податоци
Површина 4,38 км2
Надм. височина 250 м
Население 414 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 95 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036426
Портал www.huegelland-taeler.de
Местоположба на Отендорф во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°50′0″N 11°49′0″E / 50.83333° СГШ; 11.81667° ИГД / 50.83333; 11.81667Координати: 50°50′0″N 11°49′0″E / 50.83333° СГШ; 11.81667° ИГД / 50.83333; 11.81667

Отендорф (германски: Ottendorf) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Соседни места[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Ајнеборн, Клајнеберсдорф, Липерсдорф-Ердмансдорф, Санкт Ганглоф и Вајсбах.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]