Раусдорф (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Раусдорф
Улица во селото
Улица во селото
Улица во селото
Раусдорф (Тирингија) во рамките на Германија
Раусдорф (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хигеланд/Телер
Градоначалник Франк Ифланд
Основни податоци
Површина 3,14 км2
Надм. височина 210 м
Население 200 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036428
Портал www.huegelland-taeler.de
Местоположба на Раусдорф во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°51′29″N 11°41′12″E / 50.85806° СГШ; 11.68667° ИГД / 50.85806; 11.68667Координати: 50°51′29″N 11°41′12″E / 50.85806° СГШ; 11.68667° ИГД / 50.85806; 11.68667

Раусдорф (германски: Rausdorf) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]