Рутерсдорф-Лочен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рутерсдорф-Лочен
Поглед на селото Рутерсдорф
Поглед на селото Рутерсдорф
Поглед на селото Рутерсдорф
Рутерсдорф-Лочен во рамките на Германија
Рутерсдорф-Лочен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Градоначалник Фолкер Бауман
Основни податоци
Површина 8,46 км2
Надм. височина 250 м
Население 334 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036428
Портал www.stadtroda.de
Местоположба на Рутерсдорф-Лочен во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°53′9″N 11°44′6″E / 50.88583° СГШ; 11.73500° ИГД / 50.88583; 11.73500Координати: 50°53′9″N 11°44′6″E / 50.88583° СГШ; 11.73500° ИГД / 50.88583; 11.73500

Рутерсдорф-Лочен (германски: Ruttersdorf-Lotschen) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Рутерсдорф се наоѓа северно од градот Штатрода и автопатот А4.

Општински единции[уреди | уреди извор]

Општината има две места: Рутерсдорф и Лочен. Тие се споиле во 1950 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]