Клајнбокедра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клајнбокедра
Поглед на местото
Поглед на местото
Поглед на местото
Клајнбокедра во рамките на Германија
Клајнбокедра
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хигеланд/Телер
Градоначалник Ларс Косарек
Основни податоци
Површина 2,83 км2
Надм. височина 280 м
Население 33 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 12 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036428
Портал www.huegelland-taeler.de
Местоположба на Клајнбокедра во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°50′33″N 11°38′49″E / 50.84250° СГШ; 11.64694° ИГД / 50.84250; 11.64694Координати: 50°50′33″N 11°38′49″E / 50.84250° СГШ; 11.64694° ИГД / 50.84250; 11.64694

Клајнбокедра (германски: Kleinbockedra) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Таа е најмала општина во покраината Тирингија, но и во цела Источна Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа во горниот дел на Зале, околу 10 километри југоисточно од градот Јена.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]