Ајзенберг (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајзенберг

Eisenberg

Стариот град на Ајзенберг
Стариот град на Ајзенберг
Стариот град на Ајзенберг
Грб на Ајзенберг
Ајзенберг (Тирингија) во рамките на Германија
Ајзенберг (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Градски единици 4
Градоначалник Михаел Кислих (ДХС)
Основни податоци
Површина 24,67 км2
Надм. височина 290 м
Население 10.704 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 434 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07607
Повик. бр. 036691
Портал www.stadt-eisenberg.de
Местоположба на градот Ајзенберг во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°58′0″N 11°54′0″E / 50.96667° СГШ; 11.90000° ИГД / 50.96667; 11.90000Координати: 50°58′0″N 11°54′0″E / 50.96667° СГШ; 11.90000° ИГД / 50.96667; 11.90000

Ајзенберг (германски: Eisenberg) — град и административно седиште на округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Градот се наоѓа на половина пат помеѓу Јена (25 километри на запад) и Гера (15 километри на југоисток).

Западно од Ајзенберг води автопатот А9 од Берлин до Минхен. Традиција во Ајзенберг на Бадник е луѓето во градот да се сретнат на плоштадот и до шест часот да слушаат божиќна музика во живо од кулата на Градското собрание - свирена од хорот на лутеранската парохија.

Главна знаменитост во градот е барокната замок-црква, изградена во 1692 година од Кристијан, војвода на Саксо-Ајзенберг.

Географија[уреди | уреди извор]

Градски единици[уреди | уреди извор]

Градот Ајзенберг се состои од историскиот Стар град и поновите градски единици. Околу еден километар на север се наоѓа населбата Хајмштетен. Во долината на Рауда, јужно од Стариот град, долж потокот се наоѓаат осум .

Кон Ајзенберг се припоиле поранешните соседни општини Фридрихстанек, Заза и Курсдорф.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Гезен, Хајншпиц, Хајделанд, Петерсберг, Рауда, Зилбиц, Таутенхајн и Вајсенборн.

Клима[уреди | уреди извор]

Просечните годишни врнежи во периодот 1961-1990 изнесуваат 646 мм и со тоа се под германскиот просек. Најсув месец е февруари, додека најмногу врнежи паѓаат во јуни и во август.

Политика[уреди | уреди извор]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Градскиот совет на градот Ајзенберг се состои од 24 членови, што одговара за град помеѓу 10.001 и 20.000 жители.[2] Членовите се избираат со мандат од пет години.

Според последните општински избори на 26 мај 2019 година биле добиени следниве резултати:[3]

Партија / Листа Удел +/− %p Места +/−
CDU 44,7 % + 15,7 11 + 4
SPD 18,5 % − 8,5 4 − 2
Die Linke 17,1 % − 8,8 4 − 2
FDP − 3,0 0 − 1
BDS* 19,7 % + 5,1 5 + 1

* Сојуз за посебност

Градоначалник[уреди | уреди извор]

Од 1 јули 2019 година, градоначалник на Ајзенберг е Михаел Кислих (CDU).

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Ајзенберг е збратимен со следниве градови:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. Thüringer Gemeinde- und Landkreisordnung (Thüringer Kommunalordnung – ThürKO –) in der Fassung der Bekanntmachung vom 28. Januar 2003; § 23 – Zusammensetzung des Gemeinderats, abgerufen am 8. Juli 2013.
  3. Stadt Eisenberg Архивирано на 15 мај 2021 г..

Надворешни врски[уреди | уреди извор]