Хајделанд (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хајделанд
Улица во Кенигсхофен
Улица во Кенигсхофен
Улица во Кенигсхофен
Хајделанд (Тирингија) во рамките на Германија
Хајделанд (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хајделанд-Елстертал-Шкелен
Месни единици 7
Градоначалник Хајко Бауман
Основни податоци
Површина 37,56 км2
Надм. височина 302 м
Население 1.777 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07613
Повик. бр. 036691
Портал www.heidelandelstertal.de
Местоположба на Хајделанд во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°57′N 11°56′E / 50.950° СГШ; 11.933° ИГД / 50.950; 11.933Координати: 50°57′N 11°56′E / 50.950° СГШ; 11.933° ИГД / 50.950; 11.933

Хајделанд (германски: Heideland) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Соседни места[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Валпернхајн, Кросен на Елстер, Хартмансдорф, Рауда, градот Ајзенберг, Гезен, Петерсберг и Шкелен во округот Зале-Холцланд, како и Остерфелд, Дројсиг и Ветерцојбе во округот Бургенланд во Саксонија-Анхалт.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Хајделанд се состои од местата:

  • Буххајм
  • Ецдорф
  • Гросхелмсдорф
  • Кенигсхофен
  • Линдау/Руделсдорф
  • Тимендорф
  • Терпла

Историја[уреди | уреди извор]

Општината била основана на 9 април 1994 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]