Ајнеборн

Координати: 50°49′50″N 11°51′19″E / 50.83056° СГШ; 11.85528° ИГД / 50.83056; 11.85528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајнеборн
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Ајнеборн во рамките на Германија
Ајнеборн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хигеланд/Телер
Градоначалник Бодо Пуфе
Основни податоци
Површина 7,83 км2
Надм. височина 285 м
Население 324 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036426
Портал www.huegelland-taeler.de
Местоположба на Ајнеборн во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°49′50″N 11°51′19″E / 50.83056° СГШ; 11.85528° ИГД / 50.83056; 11.85528

Ајнеборн (германски: Eineborn) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Клајнеберсдорф, Отендорф, Рентендорф, Санкт Ганглоф и Таутендорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]