Карлсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карлсдорф
Селската црква
Селската црква
Карлсдорф is located in Германија
Карлсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хигеланд/Телер
Градоначалник Јирген Милер
Основни податоци
Површина 4,69 км2
Надм. височина 265 м
Население 108 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036426
Портал www.huegelland-taeler.de
Местоположба на Карлсдорф во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Координати 50°48′0″N 11°48′0″E / 50.80000° СГШ; 11.80000° ИГД / 50.80000; 11.80000Координати: 50°48′0″N 11°48′0″E / 50.80000° СГШ; 11.80000° ИГД / 50.80000; 11.80000

Карлсдорф (германски: Karlsdorf) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа во југоисточниот дел на округот Зале-Холцланд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]