Прејди на содржината

Поксдорф (Тирингија)

Координати: 50°57′41″N 11°44′39″E / 50.96139° СГШ; 11.74417° ИГД / 50.96139; 11.74417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Поксдорф
Поглед на селото
Поглед на селото
Поглед на селото
Поксдорф (Тирингија) во рамките на Германија
Поксдорф (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Градоначалник Даниел Фогт
Основни податоци
Површина 4,04 км2
Надм. височина 240 м
Население 87 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07616
Повик. бр. 036692
Портал www.stadt-buergel.de
Местоположба на Поксдорф во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°57′41″N 11°44′39″E / 50.96139° СГШ; 11.74417° ИГД / 50.96139; 11.74417

Поксдорф (германски: Poxdorf) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија

[уреди | уреди извор]

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа во шумско подрачје, околу три километри северно од градот Биргел и околу десет километри западно од окружниот град Ајзенберг.

Соседни општини

[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Таутенбург, градот Шкелен и Мертендорф на север, градот Биргел на исток, Наусниц на југ, како и Грајчен кај Биргел на запад.

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]