Нојенгена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нојенгена
Нојенгена is located in Германија
Нојенгена
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Дорнбург-Камбург
Градоначалник Гинтер Цингел
Основни податоци
Површина 6,17 км2
Надм. височина 170 м
Население 678 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 110 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07778
Повик. бр. 036427
Портал www.dornburg-saale.de
Местоположба на Нојенгена во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Координати 50°59′13″N 11°38′56″E / 50.98694° СГШ; 11.64889° ИГД / 50.98694; 11.64889Координати: 50°59′13″N 11°38′56″E / 50.98694° СГШ; 11.64889° ИГД / 50.98694; 11.64889

Нојенгена (германски: Neuengönna) — општина во округот Зале-Холцланд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)