Дорнбург (Зале)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дорнбург (Зале)
Место во Дорнбург-Камбург
Грб на Дорнбург (Зале)
Дорнбург (Зале) is located in Германија
Дорнбург (Зале)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Град Дорнбург-Камбург
Основни податоци
Површина 10,40 км2
Надм. височина 235 м
Население 909  (31 декември 2006)
 - Густина 87 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07778
Повик. бр. 036427
Портал www.dornburg-saale.de
Координати 51°0′23″N 11°39′58″E / 51.00639° СГШ; 11.66611° ИГД / 51.00639; 11.66611Координати: 51°0′23″N 11°39′58″E / 51.00639° СГШ; 11.66611° ИГД / 51.00639; 11.66611

Дорнбург (германски: Dornburg) е град во округот Зале-Холцланд, во Тирингија, Германија. Се наоѓа на мал рид над реката Зале. Од 1 декември 2008 е дел од градот Дорнбург-Камбург.

Главни знаменитости[уреди | уреди извор]

Дорнбург е главно познат по неговите три замоци, кои припаѓале на поранешните големи војводи од Саксо-Вајмар-Ајзенах. Тие се:

  • „Стар замок“ (Altes Schloss), кој е изграден на местото на постари замоци од почетокот на 12 век.
  • „Нов замок“ (Neues Schloss или „Rokokoschloss“), изграден во италијански стил во периодот 1728–1748. Во него се наоѓаат и убави градини.
  • Третиот и најјужниот од сите три е т.н. „Ренесансен замок“ (Renaissanceschloss), кој бил изграден во 17 век на местото на постар замок.

Наводи[уреди | уреди извор]

Public Domain Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). Енциклопедија Британика (11. изд.). Cambridge University Press. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: ref=harv (link)