Лебершиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лебершиц
Поглед на селото
Поглед на селото
Поглед на селото
Лебершиц во рамките на Германија
Лебершиц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Дорнбург-Камбург
Градоначалник Карл-Хајнц Пецолд
Основни податоци
Површина 3,07 км2
Надм. височина 165 м
Население 144 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07751
Повик. бр. 036427
Портал www.dornburg-saale.de
Местоположба на Лебершиц во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°57′55″N 11°42′1″E / 50.96528° СГШ; 11.70028° ИГД / 50.96528; 11.70028Координати: 50°57′55″N 11°42′1″E / 50.96528° СГШ; 11.70028° ИГД / 50.96528; 11.70028

Лебершиц (германски: Löberschütz) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Лебершиц се наоѓа во долината на Глајзе, 4 километри источно од патот Б88 и 4 километри западно од патот Б7. Безокружниот град Јена се наоѓа околу 9 километри.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Голмсдорф на запад, Таутенбург на север, Грајчен на исток, како и Јеналебниц на југ.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]