Гросојтерсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гросојтерсдорф
Грб на Гросојтерсдорф
Гросојтерсдорф is located in Германија
Гросојтерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Зидлихес Залетал
Градоначалник Јенс Хилд
Основни податоци
Површина 3,45 км2
Надм. височина 168 м
Население 273 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 79 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07768
Повик. бр. 036424
Портал www.grosseutersdorf.de
Местоположба на Гросојтерсдорф во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Координати 50°47′21″N 11°33′52″E / 50.78917° СГШ; 11.56444° ИГД / 50.78917; 11.56444Координати: 50°47′21″N 11°33′52″E / 50.78917° СГШ; 11.56444° ИГД / 50.78917; 11.56444

Гросојтерсдорф (германски: Großeutersdorf) — општина во округот Зале-Холцланд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)