Ротенштајн

Координати: 50°50′58″N 11°36′19″E / 50.84944° СГШ; 11.60528° ИГД / 50.84944; 11.60528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ротенштајн
Ротенштајн во зима
Ротенштајн во зима
Ротенштајн во зима
Ротенштајн во рамките на Германија
Ротенштајн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Зидлихес Залетал
Градоначалник Матијас Кине
Основни податоци
Површина 10,45 км2
Надм. височина 160 м
Население 1.127 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 108 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07751
Повик. бр. 036424
Портал www.vg-suedliches-saaletal.de
Местоположба на Ротенштајн во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°50′58″N 11°36′19″E / 50.84944° СГШ; 11.60528° ИГД / 50.84944; 11.60528

Ротенштајн (германски: Rothenstein) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Ротенштајн се наоѓа јужно од Јена на западниот брег од Зале, додека местото Елкниц се наоѓа на источниот брег.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]