Прејди на содржината

Фрајенорла

Координати: 50°46′10″N 11°32′34″E / 50.76944° СГШ; 11.54278° ИГД / 50.76944; 11.54278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фрајенорла
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Фрајенорла во рамките на Германија
Фрајенорла
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Зидлихес Залетал
Градоначалник Улрих Ајсман
Основни податоци
Површина 6,84 км2
Надм. височина 180 м
Население 330 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07768
Повик. бр. 036423
Портал www.freienorla.de
Местоположба на Фрајенорла во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°46′10″N 11°32′34″E / 50.76944° СГШ; 11.54278° ИГД / 50.76944; 11.54278

Фрајенорла (германски: Freienorla) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Geografie[уреди | уреди извор]

Местото и дворецот Причрода се наоѓаа во јужниот дел на округот Зале-Холцланд, во долината на Зале. Тука се влива Орла во Зале.

Се граничи со градот Орламинде на спротивниот брег на Зале. Други општини со кои се граничи се Гросојтерсдорф и Клајнојтерсдорф, како и Хумелсхајн и Лангенорла во округот Зале-Холцланд, како и местото Нидеркросен од општината Улштет-Кирххазел во округот Залфелд-Рудолштат.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]