Мертендорф (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мертендорф
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Мертендорф (Тирингија) во рамките на Германија
Мертендорф (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Градоначалник Ерхард Трефер
Основни податоци
Површина 3,79 км2
Надм. височина 335 м
Население 145 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07619
Повик. бр. 036694
Портал www.stadt-eisenberg.de
Местоположба на Мертендорф во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 51°0′0″N 11°47′0″E / 51.00000° СГШ; 11.78333° ИГД / 51.00000; 11.78333Координати: 51°0′0″N 11°47′0″E / 51.00000° СГШ; 11.78333° ИГД / 51.00000; 11.78333

Мертендорф (германски: Mertendorf) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа на 7 километри од градот Шкелен и границата со Саксонија-Анхалт.

Соседни места[уреди | уреди извор]

Соседни места се градот Биргел, Поксдорф, градот Шкелен и Раушвиц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]