Орламинде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Орламинде

Orlamünde

Поглед на градот
Поглед на градот
Поглед на градот
Грб на Орламинде
Орламинде во рамките на Германија
Орламинде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Зидлихес Залетал
Градоначалник Уве Ниче (СГ)
Основни податоци
Површина 7,47 км2
Надм. височина 207 м
Население 1.087 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 146 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07768
Повик. бр. 036423
Портал www.vg-suedliches-saaletal.de
Местоположба на градот Орламинде во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°46′31″N 11°31′53″E / 50.77528° СГШ; 11.53139° ИГД / 50.77528; 11.53139Координати: 50°46′31″N 11°31′53″E / 50.77528° СГШ; 11.53139° ИГД / 50.77528; 11.53139

Орламинде (германски: Orlamünde) — мал град во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа на вливот на реките Зале и Орла, 17 километри јужно од безокружниот град Јена. Градот претставува еден од најмалите градови во Тирингија.

Географија[уреди | уреди извор]

Горниот град на Орламинде, што е градското јадро, се протега на 100 метри над реката Зале.

Винцерла и Наххаузен се други градски единици.

Политика[уреди | уреди извор]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Градскиот совет на градот Орламинде се состои од 12 членови. Според последните општински избори на 26 мај 2019 година биле добиени следниве резултати:[2]

Партија / Листа Удел Места
CDU 22,1 % 3
FWG Орламинде 77,9 % 9

Градоначалник[уреди | уреди извор]

Градоначалник на Орламинде од 1999 година е Уве Ниче (FWG).

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. Thüringer Landesamt für Statistik. „Wahlen in Thüringen, Gemeinderatswahl 2019 in Thüringen, Stadt Schwarzatal“. Посетено на 2019-08-21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]