Прејди на содржината

Раушвиц

Координати: 50°58′19″N 11°48′7″E / 50.97194° СГШ; 11.80194° ИГД / 50.97194; 11.80194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Раушвиц
Поглед на селото
Поглед на селото
Поглед на селото
Раушвиц во рамките на Германија
Раушвиц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Градоначалник Андреас Менцел
Основни податоци
Површина 8,77 км2
Надм. височина 290 м
Население 222 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07616
Повик. бр. 036691
Портал www.stadt-eisenberg.de
Местоположба на Раушвиц во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°58′19″N 11°48′7″E / 50.97194° СГШ; 11.80194° ИГД / 50.97194; 11.80194

Раушвиц (германски: Rauschwitz) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во северниот дел на округот. Низ местото поминува месниот пат L 1070.

Соседни села се Карсдорфберг и Мертендорф на север, Пречвиц на исток, Нишвиц и Герицберг на југозапад и Шмершвиц на запад.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]