Алтенберга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алтенберга
Поглед на местото
Поглед на местото
Грб на Алтенберга
Алтенберга is located in Германија
Алтенберга
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Зидлихес Залетал
Градоначалник Михаел Шмит
Основни податоци
Површина 17,33 км2
Надм. височина 250 м
Население 755 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07768
Повик. бр. 036424
Портал www.vg-suedliches-saaletal.de
Местоположба на Алтенберга во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Координати 50°50′0″N 11°32′0″E / 50.83333° СГШ; 11.53333° ИГД / 50.83333; 11.53333Координати: 50°50′0″N 11°32′0″E / 50.83333° СГШ; 11.53333° ИГД / 50.83333; 11.53333

Алтенберга (германски: Altenberga) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]