Грослебихау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грослебихау
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грослебихау во рамките на Германија
Грослебихау
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Дорнбург-Камбург
Месни единици 2
Градоначалник Дитер Плог
Основни податоци
Површина 6,24 км2
Надм. височина 260 м
Население 743 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 119 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07751
Повик. бр. 03641
Портал www.dornburg-saale.de
Местоположба на Грослебихау во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°55′39″N 11°40′43″E / 50.92750° СГШ; 11.67861° ИГД / 50.92750; 11.67861Координати: 50°55′39″N 11°40′43″E / 50.92750° СГШ; 11.67861° ИГД / 50.92750; 11.67861

Грослебихау (германски: Großlöbichau) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Lage[уреди | уреди извор]

Грослебихау се наоѓа во долината на Гембденбах непосредно источно од Јена.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од местата Грослебихау и Клајнлебихау.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]