Гросбокедра

Координати: 50°51′0″N 11°39′0″E / 50.85000° СГШ; 11.65000° ИГД / 50.85000; 11.65000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гросбокедра
Поглед на селото
Поглед на селото
Поглед на селото
Гросбокедра во рамките на Германија
Гросбокедра
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хигеланд/Телер
Градоначалник Фолкер Венде
Основни податоци
Површина 4,53 км2
Надм. височина 257 м
Население 162 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036428
Портал www.huegelland-taeler.de
Местоположба на Гросбокедра во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°51′0″N 11°39′0″E / 50.85000° СГШ; 11.65000° ИГД / 50.85000; 11.65000

Гросбокедра (германски: Großbockedra) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа источно од реката Зале.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]