Рајхенбах (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рајхенбах
Селската црква
Селската црква
Грб на Рајхенбах
Рајхенбах (Тирингија) is located in Германија
Рајхенбах (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хермсдорф
Градоначалник Ралф Штајнгрибер
Основни податоци
Површина 4,78 км2
Надм. височина 330 м
Население 878 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 184 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07629
Повик. бр. 036601
Портал www.vg-hermsdorf.de
Местоположба на Рајхенбах во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Координати 50°52′0″N 11°53′0″E / 50.86667° СГШ; 11.88333° ИГД / 50.86667; 11.88333Координати: 50°52′0″N 11°53′0″E / 50.86667° СГШ; 11.88333° ИГД / 50.86667; 11.88333

Рајхенбах (германски: Reichenbach) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Рајхенбах се наоѓа во Тириншки Холцланд источно од автопатот А9.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се градот Хермсдорф, Шлајфрајзен и Санкт Ганглоф во округот Зале-Холцланд, како и Крафтсдорф во округот Грајц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]