Хермсдорф (општинска заедница)

Координати: 50°53′53″N 11°51′24″E / 50.89806° СГШ; 11.85667° ИГД / 50.89806; 11.85667
Од Википедија — слободната енциклопедија

Хермсдорф (германски: Hermsdorf) — општинска заедница во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во градот Хермсдорф.

Општинската заедница Хермсдорф се состои од следниве општини:

  1. Хермсдорф
  2. Мерсдорф
  3. Рајхенбах
  4. Шлајфрајзен
  5. Санкт Ганглоф

50°53′53″N 11°51′24″E / 50.89806° СГШ; 11.85667° ИГД / 50.89806; 11.85667